Apa és a kistesóm, akit Kólának hívnak
Hogyan éli meg a gyermek, ha az apukája kokaint fogyaszt?
A társfüggőség egy tanult viselkedés, amely egyik generációról a másikra örökölhető. Ez egy érzelmi és viselkedési állapot, amely befolyásolja az egyén azon képességét, hogy egészséges, kölcsönösen kielégítő kapcsolatot alakítson ki. „Kapcsolatfüggőségnek” is nevezik, mivel a társfüggőségben szenvedők gyakran egyoldalú, érzelmileg romboló és/vagy bántalmazó kapcsolatokat alakítanak ki vagy tartanak fenn. A rendellenességet először körülbelül tíz évvel ezelőtt azonosították az alkoholista családok közötti interperszonális kapcsolatok évekig tartó tanulmányozásának eredményeként. A társfüggő viselkedést úgy tanuljuk meg, hogy figyelünk és utánozunk más családtagokat, akik ilyen viselkedést tanúsítanak.
Tartalom
A társfüggőség gyakran érinti az alkohol- vagy drogfüggőségben szenvedő személy házastársát, szülőjét, testvérét, barátját vagy munkatársát. Eredetileg a társfüggő kifejezés a kémiai függőségben szenvedő partnerek, a függő személlyel együtt élő vagy azzal kapcsolatban álló személyek leírására szolgált. Hasonló mintákat tapasztaltak azoknál az embereknél, akik krónikus vagy mentálisan beteg egyénekkel éltek kapcsolatban. Mára azonban ez a kifejezés kibővült minden társfüggő személyre, bármely diszfunkcionális családból.
A diszfunkcionális család az, amelynek tagjai félelemtől, haragtól, fájdalomtól vagy szégyentől szenvednek, amelyet figyelmen kívül hagynak vagy tagadnak. A mögöttes problémák közé tartozhat a következők bármelyike:
A diszfunkcionális családok nem ismerik el a problémák létezését. Nem beszélnek róluk, nem állnak velük szemben. Ennek eredményeként a családtagok megtanulják elfojtani az érzelmeiket és figyelmen kívül hagyni saját szükségleteiket. „túlélőkké” válnak. Olyan viselkedésmódokat alakítanak ki, amelyek segítenek megtagadni, figyelmen kívül hagyni vagy elkerülni a nehéz érzelmeket. Leválasztják magukat. Nem beszélnek. Nem érnek hozzá. Nem konfrontálódnak. Nem érzik. Nem bíznak. A diszfunkcionális család tagjainak identitása, érzelmi fejlődése gyakran gátolt
A figyelem és az energia a beteg vagy szenvedélybeteg családtagra összpontosul. A társfüggő személy jellemzően feláldozza szükségleteit, hogy gondoskodjon egy betegről. Amikor a társeltartottak mások egészségét, jólétét és biztonságát a sajátjuk elé helyezik, elveszíthetik kapcsolatukat saját szükségleteikkel, vágyaikkal és önérzetükkel.
A társeltartottaknak alacsony az önértékelésük, és bármit keresnek magukon kívül, hogy jobban érezzék magukat. Nehezükre esik „önmaguk lenni”. Vannak, akik alkohollal, drogokkal vagy nikotinnal próbálják jobban érezni magukat – és függővé válnak. Mások kényszeres viselkedést, például munkamániát, szerencsejátékot vagy válogatás nélküli szexuális tevékenységet alakíthatnak ki.
Jó szándékuk van. Megpróbálnak gondoskodni a nehézségekkel küzdő személyről, de a gondoskodás kényszeressé és legyőzővé válik. A társeltartottak gyakran mártírszerepet vállalnak, és „jótevőivé” válnak a rászoruló egyénnek. A feleség fedezheti alkoholista férjét; az anya kifogásokat kereshet iskolakerülő gyermeke miatt; vagy az apa „meghúzhat némi szálat”, hogy gyermeke ne szenvedje el a bűnöző magatartás következményeit.
A probléma az, hogy ezek az ismételt mentési kísérletek lehetővé teszik, hogy a rászoruló egyén pusztító úton haladjon, és még inkább függjön a „jótevő” egészségtelen gondozásától. Ahogy ez a támaszkodás növekszik, a társfüggőben a jutalom és az elégedettség érzése alakul ki, amiért „szükség van rá”. Amikor a gondoskodás kényszeressé válik, a társfüggő választástalannak és tehetetlennek érzi magát a kapcsolatban, de nem tud kiszakadni az azt okozó viselkedési körből. A társeltartottak áldozatnak tekintik magukat, és a szerelmi és baráti kapcsolatokban ugyanez a gyengeség vonzza őket.
Úgy tűnik, hogy ez az állapot különböző mértékben fordul elő, és a tünetek intenzitása a súlyosság spektrumában van, szemben a mindent vagy semmit skálával. Felhívjuk figyelmét, hogy csak szakképzett szakember állíthatja fel a társfüggőséget; nem mindenki szenved társfüggőségben, aki ezeket a tüneteket tapasztalja.
Ha ezen tünetek közül többel is azonosul; elégedetlen önmagával vagy kapcsolataival; érdemes megfontolni szakember segítségét.
Mivel a társfüggőség általában az egyén gyermekkorában gyökerezik, a kezelés gyakran magában foglalja a korai gyermekkori problémák feltárását és a jelenlegi destruktív viselkedésmintákhoz való viszonyukat. A kezelés magában foglalja az oktatást, a tapasztalati csoportokat, valamint az egyéni és csoportos terápiát, amelyen keresztül a társfüggők újra felfedezik önmagukat, és azonosítják az önpusztító viselkedési mintákat. A kezelés arra is összpontosít, hogy segítse a betegeket abban, hogy kapcsolatba lépjenek a gyermekkoruk során eltemetett érzésekkel, valamint a család dinamikájának rekonstrukciója. A cél az, hogy újra átélhessék érzéseik teljes skáláját.
Az egészségtelen viselkedés megváltoztatásának első lépése annak megértése. Fontos, hogy a társeltartottak és családtagjaik tájékozódjanak a függőség lefolyásáról és ciklusáról, valamint arról, hogyan terjed ki kapcsolataikra. A könyvtárak, a kábítószerrel és alkohollal való visszaélést kezelő központok és a mentálhigiénés központok gyakran kínálnak oktatási anyagokat és programokat a nyilvánosság számára.
Sok változásra és növekedésre van szükség a társeltartottnak és családjának. Minden olyan gondoskodó magatartást, amely lehetővé teszi vagy lehetővé teszi a bántalmazás folytatását a családban, fel kell ismerni és meg kell állítani. A társfüggőnek fel kell ismernie és fel kell vállalnia érzéseit és szükségleteit. Ez magában foglalhatja azt, hogy megtanuljunk „nem”-et mondani, szeretőnek, de keménynek lenni, és megtanuljunk önállónak lenni. Az emberek szabadságot, szeretetet és nyugalmat találnak gyógyulásukban.
A remény a további tanulásban rejlik. Minél jobban megérti a társfüggőséget, annál jobban tud megbirkózni a hatásaival. Ha információért és segítségért folyamodunk, az segíthet valakinek egészségesebb, teljesebb életet élni.