Némi vita folyik arról, hogy a videojáték a szerencsejátékhoz, a kábítószerrel való visszaéléshez vagy az alkoholizmushoz hasonlítható-e.
A Psychology Today kijelenti, hogy a videojátékok és a szerencsejátékok összehasonlítása hibás, mivel a videojátékokkal nem jár pénzügyi tét vagy anyagi veszteség. A videojáték megnyeréséhez kognitív képességekre és éles reflexekre van szükség, míg a szerencsejátékon a szerencse kérdése.
A játék addiktív minőségének forrása még mindig ismeretlen, de a kutatók azt javasolják, hogy ezeknek a játékoknak a játéka és megnyerése a dopamin felszabadulását idézheti elő, amely egy agyi vegyi anyag, amely javítja a hangulatot és energialöketet biztosít. A dopamin ugyanaz a neurotranszmitter, amely más függőséget okozó tevékenységekben is részt vesz, például alkohollal vagy kábítószerrel.
A mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve, a pszichiátriai betegségek végleges útmutatója a videojáték-függőséget jelenleg nem ismeri el addiktív rendellenességként. De a valós tevékenységek vagy kötelezettségek rovására történő játékokkal való megszállott elfoglaltság megosztja a függőséget okozó viselkedés bizonyos jellemzőit. Hogyan tudhatja meg egy szülő, hogy a játék már nem egyszerű szórakozás, és függővé vált?
Íme néhány fő figyelmeztető jel, amire figyelni kell
- Gyenge iskolai, munkahelyi vagy háztartási kötelezettségek teljesítése a játékkal való elfoglaltság következtében
- Más hobbi vagy baráti kapcsolatok elhanyagolása
- A személyes higiénia vagy az ápolás romlása
- Képtelenség korlátozni a játékkal eltöltött időt
- Az ingerlékenység, szorongás vagy düh jelei, amikor kénytelenek abbahagyni a játékot, még rövid időre is
- Több időt kell tölteni játékkal vagy intenzívebben játszani annak érdekében, hogy ugyanazt az élvezetet érje el
- Fizikai vagy pszichológiai elvonási tünetek, például étvágytalanság, álmatlanság, izgatottság vagy érzelmi kitörések, ha a játékot elveszik
- A videojátékok használata a munkahelyi vagy iskolai stresszes helyzetek, illetve az otthoni konfliktusok elkerülésére
- Nem a gyerekek és a tinédzserek az egyetlenek, akik kiszolgáltatottak lehetnek a videojáték-függőséggel szemben. A felnőttek órákon át videojátékokkal is játszhatnak ahelyett, hogy munkatevékenységet folytatnának, hobbikat űznének, vagy időt szánnának partnereikre vagy gyermekeikre. Amikor a felnőttek már nem tudják ellenőrizni, hogy mennyi időt töltenek videojátékokkal, vagy ha munkájuk vagy kapcsolataik megsérülnek a videojátékok miatt, akkor előfordulhat, hogy átlépték a határt a kikapcsolódástól a függőség felé.
Népszerű hiedelmek a videojátékokról
Sok tévhit és tévhit kering a videojátékokkal kapcsolatban. Egyes irányzatokban ezek a számítógépes programok teljesen negatívak, és elősegítik az erőszakot, a szexizmust és a társadalmi elszigetelődést a fiatalok körében. Más nézőpontok szerint a videojátékok értékes eszközei lehetnek az oktatásnak és a jellemfejlesztésnek, lehetővé téve a gyerekeknek, hogy szimulálják a hatalmas hősök szerepét. A valóságban a videojátékoknak vannak pozitív és negatív tulajdonságai is, és a játék hatása gyakran függ a játékos játékhoz és általában az élethez való hozzáállásától.
A Parenting Science azt javasolja, hogy a videojátékok lenyűgöző minősége nem egy addiktív reakciónak köszönhető, hanem egy pszichológiai jelenségnek, az úgynevezett „áramlásnak”. Az áramlás akkor megy végbe, amikor az egyének annyira elmerülnek egy tevékenységben, hogy elvesztik az időérzéküket. Bármilyen lebilincselő tevékenység – akár munkahelyi vagy iskolai projektek – a flow érzését válthatja ki, amint az embert magával ragadja a folyamat. Bár nincs feltétlenül baj abban, ha elmerülünk egy lebilincselő, oktató játékban, ez a folyamat kényszeressé válhat, ha a felhasználó nem tud megállni, és ha más fontos tevékenységtől vagy kapcsolattól elveszi az időt.
Egészségügyi kockázatok és aggodalmak
A kényszeres videojátékok negatív hatással lehetnek a fejlődő szellemre vagy testre. A felnőtt játékosok is megszenvedhetik a kanapén vagy a számítógép asztalánál eltöltött órák hatásait.
Az alábbiakban felsorolunk néhányat a fiatalabb játékosokkal kapcsolatos legfontosabb problémák közül:
Ülő életmód:
A számítógép előtt vagy eszköz előtt ülve eltöltött órák megterhelhetik egy fiatal szervezetét. A videojátékokkal kapcsolatos fizikai gyakorlatok hiánya közegészségügyi aggodalmakhoz vezetett a súlygyarapodás, a rossz testtartás és a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatához, a gyermekek és tizenévesek körében.
A társadalmi szerepvállalás hiánya:
Bár a videojátékokhoz számítógépes környezetben kell együttműködni másokkal, nem feltétlenül készítik fel a gyerekeket a társaikkal való szocializáció valóságára. A másokkal való interakció megtanulása egy fontos szociális készség, amelyet figyelmen kívül hagyhatnak azok az egyének, akik túl sok időt töltenek játékkal.
Koncentrációs és figyelemproblémák:
Aggodalomra ad okot, hogy a videojátékok gyors mozgásai és gyors ütemű akciói a játékosok koncentrációjának elvesztését idézik elő. Azok a gyerekek, akik sok időt töltenek videojátékokkal, kevésbé érdeklődhetnek például a könyvek olvasása iránt, ami koncentráltabb, hosszabb figyelmet igényel.
Fejlesztési feladatok kerülése:
A serdülőkor az önmegismerés és a személyes fejlődés időszaka. Ahhoz, hogy felnőttekké váljanak, akik képesek vállalni az élet kihívásait, a tinédzsereknek meg kell tanulniuk szembenézni a fájdalmas érzelmekkel és a kínos társadalmi tapasztalatokkal. Megfelelő használat esetén a fantasy-szerepjátékok segíthetnek a gyerekeknek megtanulni és alkalmazni olyan értékes jellemvonásokat, amelyek segíthetik őket a másokkal való interakcióban. De ha a videojátékokat menekülési mechanizmusként használják, ez lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy elkerüljék a felnőtté válással járó fejlődési kihívásokat.
Fokozott agresszió vagy erőszak:
Azok a gyerekek és tinédzserek, akik sok időt szentelnek a harcra, verekedésre vagy erőszakra összpontosító videojátékoknak, több agresszió jelét mutathatják, mint azok, akik nem játszanak ezekkel a játékokkal. A szülőknek tisztában kell lenniük a videojátékok tartalmával, amelyekre a filmekhez hasonló minősítési rendszer vonatkozik.
Görcsrohamok és ismétlődő stresszes sérülések:
A British Medical Journal (BMJ) cikket közölt a videojátékok kockázatairól az epilepsziában vagy más görcsrohamban szenvedő játékosok számára. A videojáték-kijelzők villogó grafikája, fényei és színei rohamot válthatnak ki egyes játékosoknál. Bizonyítékok vannak arra is, hogy a kényszeres játék a csuklón vagy a kezeken ismétlődő stresszes sérülésekhez vezethet.
Ha ö is hasonló tüneteket tapasztal valamelyik hozzátartozójánál, ne habozzon segítséget kérni!
Tel.: 30/678-85-98
Józsa Péter