Apa és a kistesóm, akit Kólának hívnak
Hogyan éli meg a gyermek, ha az apukája kokaint fogyaszt?
Még egy alkalmi ivó is tapasztalhatja az alkoholelvonás tüneteit néhány ital elfogyasztása után, de különösen az első négy napban ezek a tünetek intenzíven jelentkezhetnek. Ezek a tünetek súlyosbodhatnak attól függően, hogy egy személy mennyi alkoholt fogyaszt, és mennyi ideig iszik ilyen mértékben. Azokban az esetekben, amikor egy személy fizikailag alkoholfüggővé vált, az elvonási tünetek - különösen az első négy nap során - életveszélyesek lehetnek, ha nem felügyeli őket egy képzett egészségügyi szakember.
Méregtelenítés és terápiás támogatás nélkül szinte lehetetlen, hogy az egyén teljesen felépüljön az alkoholfüggőségből. Az alkoholfogyasztás fizikai, mentális és érzelmi hatásaiból való gyógyulás első lépése a méregtelenítés. A méregtelenítési folyamat megköveteli, hogy a szervezet teljesen kivonja magát az alkoholfogyasztásból.
Tehát az alkohol méregtelenítésével és elvonásával kapcsolatos információk létfontosságúak az alkoholfüggőséggel küzdő egyének (és szeretteik) számára.
Tartalom
Az alkoholfüggőség – más néven alkoholfogyasztási zavar, alkoholizmus és alkoholfüggőség – egyedülálló a függőségek között, és különösen veszélyes lehet.
Mitől olyan veszélyes az alkoholfüggőség?
Mivel az alkohol fogyasztása legális és társadalmilag elfogadható, gyorsan kialakulhat a testi és lelki függőség. Az emberek nagy mennyiségben isznak a szokásos társadalmi szerepvállalásaik során. Mivel az alkohol társadalmilag elfogadható, az emberek nem tartják problémásnak az ivást.
Ha a függőséget okozó szer illegális, akkor kezdettől fogva egyértelmű, hogy probléma van. Az utcai drogok beszerzésének titkossága és nyilvánvaló veszélye kezdettől fogva arra utal, hogy az illető „tűzzel játszik”.
Ezzel szemben egy személyben súlyos alkoholfogyasztási szokások alakulhatnak ki, mielőtt barátai, családtagjai, kollégái – vagy akár saját maguk – észrevennék. Függőségüket hosszú ideig elrejthetik a „súlyos ivás” leple alatt. Ez az, ami az alkoholt alattomosan veszélyessé teszi.
Az alkoholfogyasztási zavar számos testi betegséghez, mentális zavarhoz és érzelmi zavarhoz vezethet, beleértve:
Egy másik ok, amiért az alkoholfüggőség olyan veszélyes, hogy az alkohol elvonási tünetei végzetesek lehetnek. Emiatt erősen ajánlott az alkoholméregtelenítés professzionális támogatása, különösen azok számára, akik tartós alkoholfüggőségben szenvednek.
Az Egészségügyi és Humánszolgáltatások Minisztériumának táplálkozási irányelvei azt javasolják, hogy a törvényes alkoholfogyasztás korú felnőttek döntsenek úgy, hogy ne isznak, vagy mértékkel isznak.
A mértékletes ivás azt jelenti:
Nincs objektív mértéke annak, hogy valaki mikor minősül alkoholistának. Azonban egy alkoholfüggő személy szinte biztosan meghaladja ezeket a napi italfogyasztási ajánlásokat. Ezen túlmenően, az alkoholfogyasztási zavarban szenvedő személyek életét megzavarja az alkoholfogyasztás.
Alkoholista például:
Ha egy személy észreveszi, hogy az alábbi viselkedések valamelyikében részt vesz, alkoholfogyasztási zavarban szenvedhet:
Ha egy személy e tünetek egy részét vagy a legtöbbet tapasztalja, alkoholfüggősége lehet. Ha ez a helyzet, akkor a méregtelenítő és helyreállítási programba való belépés az ő érdekükben áll.
Az alkoholfogyasztási zavarból való felépülés első lépése a méregtelenítés. Ez azt jelenti, hogy a személynek teljesen ki kell ürítenie az alkoholt a szervezetből.
A hosszú távú alkoholfogyasztás során az agy és az egész központi idegrendszer hozzászokik az anyag jelenlétéhez. Tehát, ahogy a test és az elme kivonja magát az alkoholfüggőségből, valószínűleg speciális elvonási tünetek jelennek meg.
Az alkohol egy depresszáns, amely lassítja a központi idegrendszer működését.
Ha az egyének hosszú ideig fogyasztanak alkoholt, agyi kémiájuk megváltozik . Mivel az alkohol depresszív hatású, a szervezet stimuláló vegyi anyagok termelésével reagál. Ide tartoznak a dopamin és a gamma-aminovajsav (GABA) neurotranszmitterek. Ez a stimuláló neurotranszmitterek létrehozása ideiglenesen helyreállítja a kémiai homeosztázist. Ez a szervezet arra irányuló kísérlete, hogy ellensúlyozza a hosszú távú alkoholfogyasztás hatásait.
De idővel a szervezetben kialakul az alkohol toleranciája. Ez pedig azt jelenti, hogy az egyénnek egyre nagyobb mennyiséget kell fogyasztania ahhoz, hogy ugyanazt a részeg érzést érje el. Ugyanakkor az agy egyre több stimuláló neurotranszmittert termel, hogy „lépést tudjon tartani” a megnövekedett alkoholfogyasztással. Ahogy ez a ciklus folytatódik, a személy biokémiája egyre inkább kiegyensúlyozatlanná válik.
Amikor egy személy abbahagyja az alkoholfogyasztást, van egy időszak, amikor az agya nem érzékeli teljesen ezt a hirtelen abbahagyást. Ennek eredményeként az agy továbbra is stimuláló neurotranszmittereket termel. És ez okozza az elvonási tüneteket.
Az a személy, aki tartósan alkoholfüggő, szinte biztosan kellemetlen elvonási tüneteket tapasztal. Szakszerű felügyelet nélkül a méregtelenítési folyamat során egyes elvonási tünetek végzetesek is lehetnek.
Emiatt az alkoholméregtelenítési folyamat orvosi és pszichiátriai felügyelete szükséges. A szakemberek segíthetnek az embereknek biztonságosan méregteleníteni az alkoholtól, és előrehaladni a gyógyulásban.
Az alkoholelvonási tünetek – fizikai, mentális és érzelmi – az enyhétől a súlyosig terjedhetnek.
Általában az alkoholfüggőség mértéke a tünetek súlyosságától függ. Azoknál, akiknek a függősége mély és hosszú távú, jellemzően a legsúlyosabb elvonási tüneteket tapasztalják.
Az alkoholelvonás enyhe tünetei, amelyeket a méregtelenítés alatt álló személy tapasztalhat, a következők:
Az alkoholelvonás néhány súlyosabb tünete a következők lehetnek:
E súlyos tünetek közül a legveszélyesebbek az alkoholelvonáshoz kapcsolódó görcsrohamok. Megfelelő orvosi felügyelet nélkül a méregtelenítő létesítményben ezek a rohamok végzetesek lehetnek.
A Delirium tremens (DT) egy súlyos szindróma, amely az alkoholfogyasztási zavarban szenvedők körülbelül 2% -ánál fordul elő alkoholelvonás során.
A Delirium tremens magában foglalja az alkohol-elvonás súlyos tüneteit (fent felsoroljuk), valamint:
A Delirium tremens további orvosi szövődményeket is okozhat, például szívritmuszavart, légzésleállást, túlzott szedációt vagy aspirációs tüdőgyulladást. Ezek az állapotok mind végzetesek lehetnek – vagy súlyos fertőzéseket okozhatnak.
Egy személynél nagyobb a delírium tremens kockázata, ha:
Nincs pontos idővonal az alkoholelvonáshoz, mert minden ember más. A méregtelenítésen áteső személyek egyedi körülményei befolyásolják, hogy mennyi ideig tart, és milyen elvonási tüneteket tapasztalnak.
Az egyének több tényezőtől függően eltérően tapasztalhatják meg az alkoholelvonást, például:
Mint fentebb említettük, a pontos időzítés több egyéni tényezőtől függ. De általában egy alkoholméregtelenítésen áteső személy számíthat néhány dologra.
Az alkohol elvonási tünetei a következők:
Az első 4 és 12 óra | Az első alkoholelvonási tünetek az utolsó ital bevétele után 4-12 órával jelentkeznek. |
---|---|
Az első 24-72 óra | Az alkohol elvonási tünetei az első 24-72 órában jelentkeznek , és általában 48 óra körül a legrosszabbak : a második napon, amikor nincs ital. |
3. és 4. nap | Azoknál az egyéneknél, akik delírium tremens-t (DT) tapasztalnak – ezek a tünetek általában 48-72 órával a bőséges ivás abbahagyása után jelentkeznek. Általában 3-4 napig tartanak, de akár 8 napig is eltarthatnak. |
4. és 5. nap | A legtöbb elvonási tünet a 4. vagy 5. napon elmúlik. Néhány extrém esetben azonban néhány kevésbé súlyos tünet egy héttől egy hónapig tarthat. |
Az alkoholelvonás súlyossága három szintre vagy szakaszra osztható: enyhe, közepes és súlyos. Ez a keret használható a személy által tapasztalt tünetek értékelésére és leírására.
Az enyhe elvonás kevésbé súlyos tünetekből áll, mint például fejfájás, szorongás, ingerlékenység és álmatlanság.
A mérsékelt elvonás magában foglalja az 1. stádiumú tüneteket, izzadást, szapora szívverést, alacsonyabb lázat és enyhe zavartságot.
Ahogy a neve is sugallja, a súlyos 3. stádiumú elvonások a legsúlyosabbak, és olyan súlyos tüneteket is magukban foglalnak, mint a hallucinációk, szélsőséges tájékozódási zavar és görcsrohamok. A 3. stádiumú elvonás végzetes lehet.
Van néhány gyakori tünet, amely az alkoholelvonási folyamat során jelentkezik . Minden eset egyedi, és kissé eltérhet ettől az idővonaltól.
A legtöbb detoxon áteső embernél az alkohol elvonási tünetei az első nyolc órában jelentkeznek .
Ezek az első tünetek először általában enyhék, és fokozatosan kezdődnek. Ezek a következők lehetnek:
Az utolsó ital utáni 12-24 órában a legtöbb méregtelenítésen átesett ember észrevehetőbb tüneteket tapasztal. Ezek a tünetek továbbra is enyhék lehetnek, vagy súlyosbodhatnak. Például:
Az alkoholelvonási tünetek jellemzően ebben az időszakban jelentkeznek: már 24 óra elteltével vagy közelebb 72 óráig. Ennek az időszaknak a tünetei a legkényelmetlenebbek és legsúlyosabbak, és a következők lehetnek:
Ez az az időszak is, amikor a legvalószínűbb a delírium tremens, ami azonnali orvosi ellátást igényel.
A legtöbb embernél az alkohol elvonási tünetei 72 óra elteltével enyhülni kezdenek. A következő hetekben egy „új normális” – fizikailag és pszichológiailag – kialakul.
Az is előfordulhat azonban, hogy az elvonási tünetek több hétig is fennállnak. Ritka esetekben az alkoholméregtelenítésen átesett személy tartósabb elvonási tüneteket tapasztalhat . Ezek közé tartozhatnak az alvászavarok, a fáradtság és a hangulatváltozások, amelyek hónapokig tartanak.