A fiatalkori szerhasználatnak rendkívül sok tünete lehet. Ezek közül bemutatok párat amire érdemes lehet odafigyelni, ha az az érzésed, hogy drogozik a gyereked.
Az a tapasztalatom, hogy a fiatalkori szerhasználat, 14-15 éves kor helyett, már 10-12 éves korban elkezdődik. Ebben a korban a személyiség fejlődés még jóval intenzívebb, mint a későbbi, tinédzser évek alatt.
Sajnos, nem csak a szerhasználat kezdete változott meg, de a piacon kapható kábítószerek is nagy változáson mentek keresztül.
Az új pszichoaktív szerek (dizájner drogok), mint a kristály, kati, biofű, jóval agresszívabbak az elődjeiknél. Sokkal hamarabb alakul ki a fügősség és szinte 2-3 év alatt, teljesen tönkre teszik a szerhasználó tini fizikai és mentális egészségét.
Ezért is nagyon fontos, hogy minél hamarabb eljusson a család egy segítő szakemberhez, aki fel tudja mérni a tinédzser szerhasználatának fázisát és mértékét, ami alapján el tudja dönteni, hogy melyik ellátási forma lenne számára a leghatékonyabb.
Miért írtam azt,hogy a családnak eljutnia a segítőhöz?
A kamasz deviáns viselkedése, szerhasználat "csak" egy tünet. A megoldást a család szerkezetében, a családi szerepek működésében, a családi mintázatokban, örökségekben kell keresni, hiszen a probléma is ott keletkezett.
Milyen tünetei lehetnek a szerhasználatnak, mire figyeljen a szülő?
– Hirtelen leromlik a gyerek iskolai teljesítménye
– Megszaporodnak a hiányzások, indokolatlan késések, amelyek gyakran csak utólag derülnek ki a szülő számára
– Új barátok tűnnek fel, akiket a gyermek nem szívesen mutat be
– Szélsőséges érzelmi ingadozások: bár a tinédzserek hangulata gyakran kiszámíthatatlan, a szélsőséges levertség, irritáltság, agresszivitás akut droghatás, vagy elvonási tünet is lehet
– Pénz tűnik el otthonról, például a pénztárcánkból
– Értékes tárgyaknak nyoma vész, gyermeke korábban hőn áhított értékeit, szülinapi ajándékait, zsebpénzből vett csecsebecséit „elajándékozza, kölcsönadja”
– Titkolózás, szűkszavúság
– Gyermeke mindig fáradt, kedvetlen, sokat alszik, és egyre kevesebb érdekli azok közül a dolgok közül, amik addig izgatták, ám mindenáron megy bulizni, haverokkal találkozik
– A személyes higiénia elhanyagolása, egyre ápolatlanabbnak tűnik
– Ingerlékenység, türelmetlenség, rossz alkalmazkodás: ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy a drogok okozta kellemes állapothoz képest a valódi élethelyzetek egyre kevésbé tűnnek vonzónak
– Árulkodó tárgyak a szobájában eldugva: pipa, tükör, csipesz, alufólia, injekciós tű, gyógyszerek, cigarettasodrás kellékei
– Kifogások, mentegetőzés, és amikor a fentebb felsorolt gyanújelekkel szembesíti, gyermeke számos magyarázattal, kifogással, ürüggyel áll elő, amelyek gyakran nem adnak logikus és kielégítő indokot a viselkedésére
– Testi változások: fogyás, hízás, sápadtság, orrfolyás, orrdugulás, székrekedés, piros szemfehérje, karikás szem
– Súlyos esetben akár erőszak, brutalitás, vandalizmus is előfordulhat akut droghatás, vagy elvonási tünet miatt
Az a tapasztalatom, hogy túlnyomó részt az édesanyák ismerik fel vagy inkább merik bevallani maguknak, hogy a gyermekükkel gond van és ők kérnek elsőként segítséget.
Az első találkozáskor kivétel nélkül egyedül érzik magukat, (hiszen senkivel nem merik megbeszélni a problémát) és tehetetlennek, eszköztelennek érzik magukat.
A következő mondatok szoktak elhangozni:
"A fiam kábítószerezik, pedig ugyanúgy neveltem, mint a nővérét, aki még egy szál cigarettát sem szívott el az életében."
"Mindent megadtunk neki, most még is úgy tekint ránk, mint a legnagyobb ellenségeire."
"A férjem hallani sem szeretne arról, hogy baj gondok vannak a gyermekünkel."
"Teljesen kifordult önmagából. Lop otthonról, már zárom az értékeket."
"Egyedül maradtam, mert a családban senkinek nem tudom elmonadni."
Ilyenkor lép be a segítő a képbe, akinek végre megnyílhatnak, őszintén elmondhatják az érzéseiket és a konzultáció során, több olyan megoldó kulcsot kapnak a kezükbe, amivel megtanulják kezelni az adott helyzetet és elő tudják segíteni a gyermekük felépülését, rehabilitációját.
Innentől kezdve már nincs egyedül a problémájával és végre van valaki. aki megérti őt és támogatja ebben a nehéz élethelyzetben.
Emellett lehetőséget biztosítunk a szülőcsoportunkban való részvételre is, amit minden héten megrendezünk anyukáknak, nagymamáknak, testvéreknek, feleségeknek, barátnőknek.
A csoportról bővebben a következő linkre kattintva lehet tájékozódni:
ide jön a link
Játékfüggőség kezelése / Játékfüggő a gyermekem
- Gyermeke egyre több időt tölt a számítógép előtt?
- Kezdi elhanyagolni a hobbijait, melyeket régen szeretett?
- Csak arról tud beszélgetni, hogy mit csinált, hol tart éppen a játékban?
- A baráti kapcsolatai is egyre inkább áthelyeződnek a virtuális világba, vagy az „igazi barátságot” az együttjátszás élménye adja?
- A tanulmányi eredménye fokozatosan romlik, egyre kevesebbet tanul, vagy be sem tud járni az iskolába, mert szorong és fél közösségbe menni?
- A realitásérzéke változik, egyre erősebb „sikerforrás” a számítógépes játékok során elért eredmény?
- Ha letiltásra kerül sor akkor az veszekedések, dührohamok, rongálások árán sikerül?